Teknik Bilgiler Temel Bilgiler

Destek ve Direnç Nedir? Detaylı Anlatım

Yazar Can

Destek ve dirençler teknik analizde en temel konulardan biridir. Teknik analizde uzmanlaşmak isteyen kişilerin bu konuyu iyi anlaması gerekir. Destek dirençler bize hangi fiyattan alacağımızı, hangi fiyattan satacağımızı, fiyatın ne kadar düşüş yapacağı konusunda bilgiler sunmaktadır.

Direnç: yükselişte olan bir fiyatı açmakta zorlanacağı çoğunlukla aşamayacağı fiyat seviyesidir.

Destek: düşmekte olan fiyatın aşağıya kırmakta zorlanacağı genelde kıramadığı noktadır.

Sonuç olarak destek ve dirençler fiyatın yükselip düşmesi konusunda yatırımcılara fikir veren en önemli teknik analiz araçlarından biridir.

Destek ve direnç çizgileri nasıl çizilmektedir?

Basit olarak daha önce görülmüş tepe vedik dip seviyelerinden yararlanılmaktadır. Bazı dip ve tepeler belirgindir. Ne kadar çok dip vdp bir araya geliyorsa o seviyelerin destek ve direnç olduğundan emin olmamız kolaylaşır.

Örnek işlem sıralarının rakamla ve anlatımı. Birbiriyle aynı olan fiyat seviyelerine önce bir çizgi çekiyoruz. Basitce 47-48 arası fiyat birçok kez oraya değmiş kırılmamış, oralara çizgilerimizi koyuyoruz

Fiyatın altında kalan seviyeler destek üstünde kalan seviyeler ise dirençtir. Destekler dirence dirençler desteğe dönüşebilir. Örneğin direnci kıran fiyat direncin üstünde kalıcılık sağladığı zaman artık o seviyeye bizim için destek olacaktır. Aynı şekilde fiyat aşağı yönde desteği kırıp altında kalıcılık sağlar ise kırdığı destek artık bizim için direnç olacaktır. .

Başka bir örnek. 1 saatlik grafiği açıyorum. Birden fazla kez aynı fiyatları tepe veya dip yapan seviyelere çizgimi çiziyorum. O’an fiyatın üstünde ise direnç altında ise destek olmuş oluyor.

Daytrader yani günlük al sat yapanlar için ufak bir bilgi verelim.

Sadece destek ve direnç seviyelerinde küçük karlar kazana bilirsin. Yapmanız gereken desteğe gelince al dirence gelince sat. Desteğe gelince aldık virgül aynı şekilde destekten aldık mesela daha da aşağı kırdı hemen satıyoruz. Tekrar direnci geliyor satıyoruz kırdığı zaman tekrar alım yapar. Ufak bu şekilde ufak da olsa kar edebilmeniz mümkündür. Bu içerik bilgi amaçlı olup anlatılanlar yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazıya kaç puan verirsin?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Umarım Destek ve Direnç Nedir? Detaylı Anlatım  başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Can

Türkiye'de borsaya meraklı insanlara rehber olacağını düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefledim ve multianaliz.com sitesinde bildiklerimi paylaşmaya başladım.

  • Destek dirençler faydalı ve üzerinde durulması gereken bir konu, paylaşımınız için teşekkürler hocam

  • Öncelikle paylaşımınız için teşşekkürler. Burdan birşey sormak istiyorum
    Görsellerdeki siteyi nasıl alabilirim? Ayrıca verimli mi?

Yorum Yap