Temel Bilgiler

Kripto Para Ortalama Nasıl Hesaplanır?

Yazar Can

Kripto para alıp satarken önemli olan noktalardan biri de ortalama maliyettir. Ortalama maliyet bir Kripto paranin ne kadar maliyetle alındığını ifade eder. Bir Kripto para değeri düştüğünde tekrar alınırsa ortalama maliyet düşer. Ortalama maliyet ne kadar düşük olursa bu Kripto paranden o kadar kar elde etmek mümkün olur.

​Kripto paralar borsada alınıp satılabilen dijital varlıklardır. Bu coinler borsada değer kaybederek veya değer kazanarak yatırımcılarına para kazandırırlar. Bir coine yatırım yapmış kişinin amacı bu coini yüksek değerden satarak kar elde etmektir. Ancak farklı zamanlarda farklı miktarda coin almış kişilerin ortalama maliyet hesaplayarak işlem yapması gereklidir. Ortalama maliyet hesaplama nasıl yapılır?

Kripto Maliyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kripto Paralar farklı zamanlarda farklı değerlerde alınabilir. Portföy oluşturan kişiler Kripto para ortalama maliyet hesaplama yaparak portföylerindeki kripto para birimlerinin ne kadar maliyette olduğunu anlarlar. Böylece coinlerini kar payı ile satmak için uygun değer belirleyebilirler.

Kripto paralarda maliyet hesaplaması yapmadan önce bilinmesi gereken bir kavram vardır. Lot kavramı Kripto para yatırımı yaparken oldukça sık karşılaşılan bir terimdir. Bu terim Kripto para maliyet hesaplama formülünde de kullanılır. Lot, borsa işlemlerindeki birimdir. Yani Kripto para alıp satarken lot hesabıyla alım satım yapılır. Bir lot, bir Kripto parane karşılık gelir.

Kripto para maliyet hesaplama formülünde öncelikle hangi maliyetten kaç lot alındıysa çarpılır. Daha sonra bu maliyetler toplanır. Örneğin birim fiyatı 80 TL’den 100 lot alındıysa bunların maliyeti 8.000 TL eder. Daha sonra aldığınız birim fiyatı 100 TL’den 300 lotun maliyeti ise 30.000 TL eder. Toplam maliyeti bulmak için her bir alımdaki maliyet toplanmalıdır. Toplam maliyet toplam lot sayısına bölündüğünde ortalama maliyet ortaya çıkar. Bu örnekte toplam maliyet 38.000 TL ve toplam lot 400’dür. Ortalama maliyet 38.000/400’den 95’tir.

Kripto para ortalama maliyet formülü:

Kripto para ortalama maliyet = (lot sayısı X birim fiyat) + (lot sayısı X birim fiyat) + ….. / Toplam lot sayısıdır.

Öncelikle her bir Kripto para ne kadar maliyetle alındıysa toplanır, daha sonra ortaya çıkan bu toplam maliyet lot sayısına bölünür. Ortaya çıkan sonuç bir Kripto paranin ortalama ne kadara alındığıdır. Kazanç sağlamak için ortalama maliyetin üstündeki değerden satış yapmak gerekir.

Kriptoda Maliyet Düşürme Nasıl Yapılır?

Kripto paralar zaman zaman piyasa değerinin altına düşer. Kripto para birimine yatırım yapmış yatırımcılar bu coinlerin değeri düştüğünde daha fazla satın alma yoluna giderler. Bunun sebebi maliyeti düşürmektir. Zamanında 100 TL’den alınmış Kripto paranin değeri 80 TL’ye düştüğünde yatırımcı bu fiyattan daha fazla alır ki ortalama maliyet düşsün. Ortalama maliyet düştükten sonra yatırımcı bu coinlerini satarken daha fazla kar elde eder.

Kripto paraların ortalama maliyetini düşürme işlemi halk arasında parçalı almak olarak da bilinir. Bu stratejiyi çok deneyimli borsacılar da uygulamaktadır. Coinde maliyet düşürmenin en önemli noktası değer kaybeden coinin tekrar yükselme olasılığıdır. Eğer bir coin sürekli değer kaybediyorsa o coini düşükten alıp zarar etmek mümkündür. Tekrar yükselecek, garanti kağıtlarda maliyet düşürmek daha az risk barındırır.

Bu yazıya kaç puan verirsin?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Umarım Kripto Para Ortalama Nasıl Hesaplanır?  başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Can

Türkiye'de borsaya meraklı insanlara rehber olacağını düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefledim ve multianaliz.com sitesinde bildiklerimi paylaşmaya başladım.

Yorum Yap